Středa 20. 11. / 18.00 / Izrael ve stínu 7. října


Není mnoho zemí na světě, které mají tak blízký vztah k Izraeli jako Česko. Válku o svoji nezávislost vybojoval i díky dodávce zbraní odsud, to vytvořilo pevnou vazbu. Kolem Izraele a také Palestiny je tu ale též hodně mýtů a nepochopení.

Novinář týdeníku Respekt Ondřej Kundra a přední expertka na Izrael Irena Kalhousová představí svou novou knihu. V tomto knižním rozhovoru demaskují řadu mýtů a předsudků, zasazují věci do zajímavých souvislostí a pomáhají pochopit, kým Izrael skutečně je. Kniha vychází rok po šokujícím útoku teroristické organizace Hamás na Izrael, který ho změnil jako žádná jiná válka před tím.

Vstupné dobrovolné


Čtvrtek 21. 11. / 18.00 / Kurikulum pro 21. století


Další debata věnovaná výzvám ve vzdělávání se bude věnovat zásadním změnám ve výuce. Ve školním roce 2026/2027 by měly základní školy zavádět kompetenčně pojaté kurikulum. České školství tak čeká největší změna od roku 2005, kdy byly zrušeny osnovy a zavedeny rámcové vzdělávací programy. Právě ty nyní prochází revizí směrem ke kompetenčně pojatému kurikulu. To si klade za cíl u žáků rozvíjet kompetence – tedy vědomosti, dovednosti a návyky v osmi klíčových oblastech (kompetence k učení, kompetence komunikační, kompetence osobnostní a sociální, kompetence k občanství a udržitelnosti, kompetence k podnikavosti a pracovní, kompetence k řešení problémů, kompetence kulturní a kompetence digitální). Jak velká to bude systémová změna? Připraví kompetenčně pojaté kurikulum žáky na život ve 21. století?  A zvládnout nové pojetí RVP ZV učitelé a ředitelé úspěšně implementovat na školách?

Našimi hosty budou Matěj Bulant, ředitel odboru Kurikulum odborného vzdělávání, kariérového poradenství a dalšího vzdělávání v NPI ČR a Jiří Nantl, náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Debatu moderuje Markéta Beková, šéfredaktorka magazínu EduRevue.

Vstup volný


Sobota 23. 11. / 10.00 / "Sv. Kateřina schová housle do komína"


A proč? Dozvíš se v Pantu právě tuto sobotu při tradičním tvoření rodičů s dětmi. Zahájíme společně přípravy na adventní čas. Řekneme si, co to byly "přástky" a vyrobíme si první adventní výzdobu a ozdoby, například z perliček nebo starých novin.

Vhodné pro děti 4–12 let

Vstupné: 80 Kč na místě


Neděle 24. 11. / 18.00 / Fun Quiz


Přijďte si s přáteli otestovat své vědomosti a postřeh na nedělní Fun Quiz!  Připraveny jsou výhry pro první tři týmy. Přihlášky a informace na FB FunQuiz.


Startovné 100 Kč
(na místě v hotovosti)


Úterý 26. 11. / 18.00 / Arktida – nejrychleji se proměňující region světa


Arktida se otepluje dvakrát rychleji než zbytek planety a nastalá situace přináší vážné globální dopady. Do proměn arktického regionu – od vlivu klimatických změn na ekosystémy po geopolitické ambice velmocí či budoucnost nových námořních tras – nás uvedou polární ekoložka a laureátka Ceny za komunikaci změny klimatu Marie Šabacká z Jihočeské univerzity spolu s politickým geografem OU Adamem Kočím.
Přednáška je součástí cyklu Ohniska konfliktů a také celorepublikové popularizačně vzdělávací akce Dny Geografie spolupořádanými Katedrami sociální geografie a regionálního rozvoje + fyzické geografie a geoekologie Ostravské univerzity.

Dobrovolné vstupné


Středa 27. 11. / 18.30 / Město jako dětské hřiště: Jak přívětivá je Ostrava pro děti?

Jak by mělo vypadat město vhodné pro život ve 21. století, aby se v něm dobře žilo všem generacím jeho obyvatel (nejen dospělým ale i dětem)? Odpovědi budeme hledat s odborníky z Česka i zahraničí, podíváme na příklady dobré praxe a přiblížíme si myšlenku tzv. Desatera města přívětivého k dětem – ve kterém se mohou děti pohybovat volně a bezpečně bez doprovodu rodičů.

Připravovaná série diskuzí o tom, jak můžeme Ostravu společně proměnit v město, kde se děti mohou cítit dobře, bezpečně a svobodně se rozvíjet, vznikla ve spolupráci Statutárního města Ostravy, Ostravské univerzity a MAPPA Ostrava.

Cílem je nejen přiblížit toto důležité téma širší veřejnosti, ale také sdílet inspiraci z jiných měst, která jsou v této oblasti příkladem. Otevřeme debatu o tom, jak si Ostravu představujeme v budoucnosti – jako město, do kterého se lidé rádi vracejí, a kde chtějí zakládat své rodiny.

Přijďte se inspirovat, sdílet své názory a podněty a být součástí úvah o budoucnosti našeho města.

Vstup volný


Čtvrtek 28. 11. / 19.00 / Tváře Evropy: Pod povrchem: Současná maďarská společnost a politika


Maďarská socioložka Ildikó Barna z Loránda Eötvöse univerzity v Budapešti (ELTE) nám odhalí kořeny současného stavu maďarské společnosti a politiky pohledem sociologie.

Zaměří se na spletitý vztah mezi současnou maďarskou společností a její politickou reprezentací. Na vliv historických odkazů, jako je politika paměti a nacionalismus, a roli propagandy a médií při utváření veřejného mínění. Odkryje kořeny této dynamiky mimo bezprostřední politický kontext a nabídne hlubší pochopení toho, jak se společenské postoje a rozdělení vyvíjely v reakci na politické strategie a historické narativy.

Poskytne nezávislou analýzu komplexních interakcí mezi identitou, nacionalismem a politickým diskurzem v Maďarsku. Cílem je nejen diskutovat o současné politické situaci, ale vystopovat její původ a odhalit společenské základy, které ji ovlivňují i dnes.

Dr. Ildikó Barna je socioložka. Působí jako docentka na ELTE University, Fakultě sociálních věd, Katedra metodologie sociálního výzkumu v Budapešti. Mezi její výzkumná témata patří antisemitismus, politika paměti, studie po holokaustu a kvantitativní výzkum archivních zdrojů. V posledních letech se její zájem obrátil k automatizované textové analýze, která využívá metody zpracování přirozeného jazyka jako doplněk tradičních kvantitativních a kvalitativních přístupů v těchto oblastech. Dr. Barna získala řadu výzkumných grantů, včetně výzkumného grantu MTA Bolyai János Maďarské akademie věd (2017–2020). Je také držitelkou několika prestižních stipendií, jako je například Visiting Research Fellowship v Centru Malach pro vizuální historii v Praze (2020), EHRI Research Fellowship v Arolsenově archivu a Wiener Holocaust Library (2017) a Visiting Fellowship v United States Holocaust Memorial Museum ve Washingtonu DC (2015). Je autorkou řady publikací a společně se svými spoluautory obdržela v letech 2003, 2017 a 2023 cenu Károly Polányi od Maďarské sociologické asociace za nejlepší publikaci předchozího roku.

Dobrovolné vstupné


Sobota 30. 11. / 10.00 / Hudební hrátky


Sobotní dopoledne rozezníme hudbou. Tak neváhejte a zastavte se s dětmi, kdy si společně zazpíváme, vyzkouší si hudebně pohybové hry a přidáme na závěr i malé tvoření.

Vhodné pro děti 4–12 let

Vstupné: 80 Kč na místě


Online přenosy proběhlých akcí najdete na našem Facebooku a YouTube kanále Centrum Pant MEDIA.


————————————————————
Mediální partneři Centra PANT:
Magazín Patriot; Ostravan.cz - Deník pro kulturu a umění

Za podporu programu Centra PANT děkujeme:
Statutárnímu městu Ostrava, Městskému obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, Česko-polskému fóru MZV ČR, Polskému institutu v Praze a firmám Direct pojišťovna, ČEPS, C2NET, Fortemix produkce a Past production.