LETOŠNÍMI HLAVNÍMI TVÁŘEMI JSOU BELGIE A MAĎARSKO

Pořadateli jsou Centrum PANT a Europe Direct Ostrava. Projekt je realizován za podpory Statutárního města Ostrava.



Středa 27. 11. / 11.00–14.00 / V Zahradní / Maďarské obědové menu V Zahradní


Předkrm:
Ochutnávka skvělých maďarských klobás a paštik s čalamádou.

Polévka:
Halászlé
Rybí polévka minimálně ze 3 druhů sladkovodních ryb prokládaných cibulí a mletou červenou paprikou, dlouze vařená a pokaždé jiná podle kraje, regionu a rodiny, kde ji vaří. 

Hlavní jídlo:
Kološvárské zapékané zelí (Kolozsvári rakott kaposzta)
Fantazie ze Sedmihradska, místa, kde se křížily cesty východu, západu a jihu, a proto odtud pochází jídlo, které vzdáleně připomíná vzhledem lasagne, ale už výčtem základních surovin jako je zelí, maso, smetana, klobásky, jde o jídlo zcela jiné, a naprosto typické pro skvostnou maďarskou kuchyni.

Informace o ceně na webu bistra&kavárny V Zahradní


Čtvrtek 28. 11. / 19.00 / Centrum Pant / Pod povrchem: Současná maďarská společnost a politika


Maďarská socioložka Ildikó Barna z Loránda Eötvöse univerzity v Budapešti (ELTE) nám odhalí kořeny současného stavu maďarské společnosti a politiky pohledem sociologie.

Zaměří se na spletitý vztah mezi současnou maďarskou společností a její politickou reprezentací. Na vliv historických odkazů, jako je politika paměti a nacionalismus, a roli propagandy a médií při utváření veřejného mínění. Odkryje kořeny této dynamiky mimo bezprostřední politický kontext a nabídne hlubší pochopení toho, jak se společenské postoje a rozdělení vyvíjely v reakci na politické strategie a historické narativy.

Poskytne nezávislou analýzu komplexních interakcí mezi identitou, nacionalismem a politickým diskurzem v Maďarsku. Cílem je nejen diskutovat o současné politické situaci, ale vystopovat její původ a odhalit společenské základy, které ji ovlivňují i dnes.

Dr. Ildikó Barna je socioložka. Působí jako docentka na ELTE University, Fakultě sociálních věd, Katedra metodologie sociálního výzkumu v Budapešti. Mezi její výzkumná témata patří antisemitismus, politika paměti, studie po holokaustu a kvantitativní výzkum archivních zdrojů. V posledních letech se její zájem obrátil k automatizované textové analýze, která využívá metody zpracování přirozeného jazyka jako doplněk tradičních kvantitativních a kvalitativních přístupů v těchto oblastech. Dr. Barna získala řadu výzkumných grantů, včetně výzkumného grantu MTA Bolyai János Maďarské akademie věd (2017–2020). Je také držitelkou několika prestižních stipendií, jako je například Visiting Research Fellowship v Centru Malach pro vizuální historii v Praze (2020), EHRI Research Fellowship v Arolsenově archivu a Wiener Holocaust Library (2017) a Visiting Fellowship v United States Holocaust Memorial Museum ve Washingtonu DC (2015). Je autorkou řady publikací a společně se svými spoluautory obdržela v letech 2003, 2017 a 2023 cenu Károly Polányi od Maďarské sociologické asociace za nejlepší publikaci předchozího roku.

Dobrovolné vstupné


Čtvrtek 28. 11. / 19.00 / Kulturní centrum Provoz /
Jaká je současná maďarská literatura v českém překladu?


Setkání s překladatelkou z maďarštiny Martou Pató, jejíž do češtiny přeložená kniha Třetí most Lászla Szilasiho získala v loňském roce Magnesii Literu. Debatu povede vydavatel maďarské literatury Jiří Macháček z nakladatelství Protimluv, které vydává od roku 2007 básnické i prozaické tituly maďarských autorů jako István Vörös, Bálint Harcos, Gábor G. Gyukics a další v překladech předních českých hungaristů.

Marta Pató (*1972)

Překládá z maďarštiny od roku 1998. Knižně vyšly v Protimluvu v jejím překladu romány Devátý (Ferenc Barnás) a Třetí most (László Szilasi). Časopisecky vyšly v jejím překladu eseje, povídky a úryvky z románů řady dalších maďarských autorů (Zsuzsa Takácsová, Zsuzsa Rakovszky, Erzsébet Juhászová, Attila Bartis, Péter Nádas aj.).

Jiří Macháček (*1970)

Nakladatel, hudebník, básník i publicista. Od roku 2002 až dosud je šéfredaktor revue Protimluv, jako nakladatel připravil k vydání více než 140 knižních titulů stejnojmenného vydavatelství; od počátku je rovněž dramaturg festivalu ProtimluvFest a řady dalších literárních večerů nejen v Ostravě, ale i v Praze, Olomouci nebo Brně. Texty publikoval v Protimluvu, Souvislostech, Textech a Tvaru.

Dobrovolné vstupné


Uplynulé akce - Tváře Evropy: Maďarsko

Sobota 02. 11. / 15.00 / Centrum Pant / Maďarské odpoledne v Pantu
Pondělí 04. 11. / 19.00 / Centrum Pant / Mezinárodní postavení Maďarska
Úterý 12. 11. / 19.00 / Centrum Pant / Maďarsko v proměnách času
Sobota 16. 11. / 10.00 / Centrum Pant / Maďarsko – letem světem s koštětem

Uplynulé akce - Tváře Evropy: Belgie

Pátek 1. 3. / 13.00–14.00 / Knižní festival / Svět komiksového hrdiny Tintina
Pondělí 4. 3. / 17.00 / Minikino / Blízko
Pondělí 4. 3. / 19.30 / Minikino / Tání
Úterý 5. 3. / 19.00 / Centrum PANT / Jak jsem potkala Brusel
Sobota 9. 3. / 10.00 / Centrum PANT / Šmoulí dopoledne v PANTu
Sobota 16. 3. / 10.00 / Centrum PANT / Malí cukráři s Luckou
Sobota 16. 3. / 15.00 / Centrum PANT / Belgické odpoledne v PANTu                                                 
Sobota 23. 3. / 10.00 / Centrum PANT / Letem světem… belgickým velikonočním městem
Úterý 26. 3. / 19.00 / Centrum PANT / Belgie a její koloniální minulost
Středa 27. 3. / 19.00 / Centrum PANT / Bruselské chlebíčky
Úterý 9. 4. / 19.00 / Centrum PANT / Historie moderní Belgie
Čtvrtek 11. 4. / 18.00 / Belgie očima českých reportérů a rodičů
Sobota 15. 6. / 15.00 / Šmoulí odpoledne v Pavilonu

Doprovodný program:
Venkovní výstava – Belgie očima Milana Jaroše
Výstava komiksů v Centrum PANT